Safra Kesesi Taşı Tedavisi

Safra kesesi taşı tedavisi bazı hastaların merak ettiği bir konu olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Bu konuda okurlarımıza bilgi vermek istiyoruz.

Safra kesesi, insan vücudu için diğer organlarda olduğu gibi önemli bir role sahip. Safra kesesi veya bir diğer ismiyle öd kesesi, safranın depolanmasını sağlayan bir organ. İnsanlarda safra kesesi, karaciğerin alt kısmında bulunur. Bu durum hayvanlara göre farklılık gösterebilir. Safradan kısaca bahsetmek gerekirse safra, karaciğerin üretmiş olduğu ve sindirim sisteminde kullanılan bir sıvı olarak tanımlanabilir.

Safra Kesesi Taşı Hakkında Bilgi

Safra kesesi taşı, safra kesesinde taş oluşmasına sebep olan bir durum. Genel olarak gelişmiş ülkelerde rastlansa da birçok ülkede görülebilir. Özellikle yaş arttıkça bu hastalığın görülme oranı da yükseliyor. Safra kesesi taşının oluşma nedeni safra kesesinde yüksek düzeyde kolesterol bulunması kaynaklı oluşabiliyor. Kolesterolün yanı sıra yüksek düzeyde bilirubin bulunması veya safra kesesinin tamamıyla boşalamaması bu nedene yol açabiliyor.

Safra Kesesi Taşı Tedavisi

Safra Kesesi Taşının Semptomları

Safra kesesi taşı tedavisi öncesinde belirtilerinden de söz etmek gerekir. En belirgin semptomlardan birisi karnın sağ üst bölgesinde oluşan ağrı hissi olarak açıklanabilir. Bunun yanı sıra bu hastalık ile birlikte sırt ağrısı, mide bulantısı, ishal, açık renkli dışkı, idrar renginin koyulaşması ve sağ omuz ağrısı gibi çeşitli sorunlar ile karşılaşılabiliyor.

Safra Kesesi Taşı Tedavisi

Safra kesesi taşının keşfedilmesi için uygulanan testler arasında kan testi, idrar testi, gaita testi, ultrasonografi, MRI ve tomografi gibi çeşitli testler yer alsa da bu testler arasında gerekli olanlar, gerekirse diğerleri istenebiliyor. Bunun sonucunda safra kesesi taşının bulunup bulunmadığı konusunda bir açıklama yapılabiliyor.

Safra kesesi taşı tedavisi uygulanırken genel olarak laparoskopik ameliyat uygulanır. Yani ameliyat kapalı bir şekilde yapılır ve bu şekilde taşlar alınır. Ender olarak açık ameliyat ile de bu taşlar alınabilir. Bu şekilde safra kesesi taşlarından kurtulmak mümkün oluyor. Bu konuda uygulanan bir diğer tedavi yöntemi litotripsi olarak yer alıyor. Bu yöntem ile birlikte uzaktan gönderilen dalgalar vasıtasıyla ameliyat olmadan safra kesesi taşları kırılabiliyor.

Merhaba titizbilgi.com olarak sizlere en temiz ve gerçek bilgileri sunma amacı edinmiş bir bilgi blog olarak hizmet veriyoruz. Lütfen sitemize abone olarak katkıda bulunun.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir