Migren Tedavisi

Migren tedavisi ile beraber bilinmesi gereken bir konu. Bu konuda sizlere migrenle ilgili bilinmesi gerekenleri açıklıyoruz.

Günlük hayatımızda pek çok kişinin çeşitli sorunları bulunabilir. Bu sorunlardan birisi de migren olarak insanların karşısına çıkıyor. Migren, bazıları için rahatsız edici olsa da bazılarının artık alıştığı bir durum haline geldi. Migrenin aslına bakarsak bir tedavisi bulunuyor.

Migren Hakkında Bilgi

Migren, genel olarak yoğun bir baş ağrısı şeklinde görülen bir hastalık. Kronik bir hastalık olarak tanımlanan migrenin genetik bir etkisinin olduğu söyleniyor. Ergenlik döneminde başlaması muhtemel olan bu hastalık, sinir sistemiyle alakalı olduğu için nöroloji bölümüne giriyor.

Migren Nedenleri ve Belirtileri

Migren tedavisi konusuna değinmeden önce bu hastalığın sebepleri ve semptomlarından bahsetmemiz gerekiyor. Migrenin görülme nedenleri arasında genetik faktörler yer alıyor. Yapılan çalışmada bu hastalığın büyük ihtimalle genetik olduğu ortaya kondu. Eğer ki bir kişinin kronik olarak migren rahatsızlığı bulunuyor ise bazı çevresel faktörler, stres, dengesiz beslenme, yorgunluk, açlık ve bu gibi pek çok durum migrenin tekrar etkili olmasına neden olabiliyor.

Migren başlamadan önce prodrom aşaması meydana gelir. Bu her kişide olmayabilir. Bu belirtiler migrenin başladığına dair bazı uyarılar şeklinde insanları karşılar. Bir süre sonra aura aşaması başlar. Bu aşamada kişi kendini tuhaf hissetmeye başlar. Bu evrede dikkat çeken değişiklikler genel olarak görsel, duyusal ve motorsal açıdan olur. Sonrasında ağrı meydana gelir. Son olarak postdrom evresine geçilir. Bu evre, migrenin bir süre daha hafif bir şekilde etkili olmasına sebep olur.

Migren Tedavisi

Öncelikle şunu belirtelim ki migrenin kesin bir tedavisi bulunmuyor. Çünkü uzmanlar bunun genetik olduğunu düşünüyor. Genetik müdahale şu anda net olarak mümkün olmadığı için yani bu alanda çalışmalar sürdüğü için kesin çözüm sunulamaz. Migren için uygulanan tedavi yolları arasında ağrı kesici verilmesi yer alırken bunun yanı sıra triptanlar, ergotaminler veya bazı iğnelerle çözümler uygulanabilir. Bu gibi pek çok tedavi yöntemi mevcut. Tedavi, hastanın durumuna göre seçilir.

Merhaba titizbilgi.com olarak sizlere en temiz ve gerçek bilgileri sunma amacı edinmiş bir bilgi blog olarak hizmet veriyoruz. Lütfen sitemize abone olarak katkıda bulunun.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir