İnternet Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı?

Konu Başlıkları

İnternet nedir? Günümüzde pek çok kişi interneti kullanıyor fakat internetin nasıl buralara kadar geldiğini biliyor mu? Gelin bu soruyu cevaplayalım.

İnternet, her geçen gün gelişen ve büyüyen bir teknolojiye sahip. Bununla birlikte internet teknolojisinden yararlanan insanlar interneti kullanarak istediği pek çok şeyi gerçekleştirebiliyor. Örneğin dünyanın uzak bir noktasına bağlanabiliyor, canlı yayınları izleyebiliyor, sosyal medyada takılabiliyor veya arkadaşlarıyla iletişim kurabiliyor. İnternet büyük bir gelişme olsa da internet iyi amaçlarla kullanıldığı zaman daha iyi olacaktır.

İnternet Nedir?

İnternet, bilgisayarların birbirine bağlı olduğu devasa bir ağ olarak tanımlanabilir. Aslına bakarsak bilgisayarların birbirine bağlanmasıyla internet ortaya çıktı. Örneğin bunu siz de yapabilirsiniz. Bir bilgisayarda web sunucusu kurduğunuzda modeme bağlı diğer kullanıcılar da bu siteye erişebilir. Eğer port açılırsa dünyanın her noktasından bu siteye erişim sağlanır. Google, Facebook, Yandex veya Twitter gibi her internet sitesinin arkasında bir veya birden fazla bilgisayar bulunuyor. Yani kullanıcılar bu yazıyı okurken bile bir bilgisayarın çalıştırdığı komutlardan faydalanmış oluyor.

İnternet Tarihi

İnternet, kısa sürede büyüyerek adeta hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Dünyanın her yerine çekilen internet kabloları sayesinde halk dünyadan haberdar olabiliyor. İlk olarak 20. yüzyılın ortalarında atılan bir fikir ile geliştirilmeye başlanan internet, temelde bilgisayarların birbirine bağlanması şeklinde düşünülüyordu. Bunun için çeşitli hatlar çekildi ve birden fazla bilgisayar birbirleriyle bağlantı kurdu. Bu şekilde bilgisayarlar arası ağ bağlantısı sağlandı.

Bir süre sonra üniversiteler de bu ağa katıldı ve internet daha da gelişti. Henüz internet ağının Amerika Birleşik Devletleri’nde küçük bir noktada olduğunu hatırlatalım. Üniversiteler interneti araştırma amaçlı kullandı ve uzmanlar belgelerden yararlandı. Yıllar ilerledikçe daha çok ülke internet ağına katılmaya başladı. 80’li yılların ilerleyen dönemlerinde ülkemizde internet görülürken 90’lı yılların başında internet halka açık hale geldi, ülkemizde de bu dönemde internet aboneleri oluşmaya başladı.

2000’li yıllardan sonra internette büyük bir atak yaşandı. Kısa sürede hızla büyüme elde eden internet, internet kullanıcılarının da sayısının artışa geçmesiyle daha popüler bir yer haline döndü. Bu konuda sizlere “internet nedir?” sorusunun cevabını sunmuş olduk.

Merhaba titizbilgi.com olarak sizlere en temiz ve gerçek bilgileri sunma amacı edinmiş bir bilgi blog olarak hizmet veriyoruz. Lütfen sitemize abone olarak katkıda bulunun.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir