Hemofili Nedir? Tedavisi Ne?

Hemofili nedir? Bazıları bu hastalık ile karşılaşmış olabilir. Bu hastalığın neden oluştuğu, belirtilerinin ne olduğu ve tedavisini açıklamak isteriz.

Dolaşım sistemi, insan vücudu için önemli bir yere sahip. Bu sistem sayesinde kan hücreleri vücudun her noktasına rahatlıkla ulaşıp gerekli besinleri organlara ve deriye taşıyabiliyor. Sinir sistemi gibi büyük bir önemi bulunan dolaşım sisteminin içerisinde bulunan kan, eğer vücudun bir bölgesinde yaralanma olduysa akabilir. Bu durumda pıhtılaşma görevi gerçekleşir. Hemofili tam da bu noktada devreye giriyor.

Hemofili Nedir?

Vücudun bir yerinde yaralanma oluştuğunda bir süre kanama meydana gelir. Sonrasında vücut, kanamanın durması için pıhtılaşmaya sebep olur. Pıhtılaşma, kanın hava ile temasını keserek kan kaybını durdurur. Genetik sebepler dolayısıyla pıhtılaşma olayı bazı kişilerde gerçekleşmez. Bu da kan kaybını arttırır. Bu hastalık daha çok erkeklerde görülse de nadiren kadınlarda da rastlanabilir.

Hemofili Nedir

Hemofili Belirtileri

Hemofilinin belirtileri bazı kişilerde yaş ilerledikçe bazılarında doğum sonrasında görülmeye başlayabilir. Belirtilerden birisi az önce de bahsetmiş olduğumuz gibi kan akışının kapanmaması yani pıhtılaşma olmaması. Bunun yanı sıra bir yere hafif bir darbe alındığında eğer morluk oluştuysa ve uzun süre geçmediyse bu da hemofili belirtisi olabiliyor. Bu gibi durumlarda uzman ile iletişime geçip tedavi almak gerekiyor.

Hemofili Tanısı Koyma

Hemofilinin tanısını koymak bir vatandaşın dahi yapabileceği bir iş olsa da hasta bu konuda yalnızca öngörü sunabilir. Uzman bir kişinin yapacağı testlerle sonuç kesinleşebilir. Yapılan testler arasında tam kan sayımı, faktör düzeyleri, PTT ve PT yer alıyor. Bu testlerin sonucunda doktor bu konuda bilgi sağlayabiliyor.

Hemofili Tedavisi

Hemofili nedir?” sorusunun yanı sıra tedavinin nasıl olduğu da bilinmeli ki insanlar bu konuda bilgi sahibi olmalı. Hemofilinin tedavisi vücuda yerleştirilecek olan faktör konsantreleri ile hallediliyor. Bu faktörler, eksik olan faktörlerin yerine yerleştiriliyor. Bu sayede hasta bir iyileşme kaydedebiliyor. Bununla beraber bazı hastaların evde tedaviyi uygulamasına da izin verilebiliyor. Bu konuda hastaya bilgi veriliyor.

Merhaba titizbilgi.com olarak sizlere en temiz ve gerçek bilgileri sunma amacı edinmiş bir bilgi blog olarak hizmet veriyoruz. Lütfen sitemize abone olarak katkıda bulunun.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir