Diş Apsesi Neden Olur ?

Bu yazımızda hepimizin başına bela olan Diş Apsesi Neden Olur kaleme alacağım.Bu sayede apse nedenleri , diş apsesi nedir öğrenmiş olacaksınız.

Diş Apsesi Neden Olur

Apse, diş etinde iltihap birikmesi durumudur. Bu durum dişte veya apsenin büyüklüğüne göre çenede şişlik oluşmasına sebep olabilir. İltihap akyuvar, ölü doku ve bakterilerden oluşur ve kötü kokulu bir sıvıdır. Apsenin nedeni genel olarak bakterilerin sebep olduğu enfeksiyondur. İki tür apse vardır. Bunlardan biri dişin kökünde, diğeri dişle diş eti arasında oluşur. Diş kökündeki apseler, daha önce uygulanan diş tedavisindeki bir hata yüzünden yani yaralanma veya tedavi edilememiş diş çürükleri yüzünden oluşur. Diş etindeki apseler ise ağız bakımına yeterince özen gösterilmemesi gibi sebepler yüzünden oluşur.

Diş Apsesi Neden Olur?
Diş Apsesi Neden Olur?

Diş Apsesi Belirtileri

Diş apsesinin ana belirtisi, aniden baş gösteren şiddetli diş ağrısıdır. Ağrının şiddeti arttıkça, kulağa ve çeneye de yayılabilir ve yüzde şişlik oluşabilir. Apseli bölge hassas bir hal alır ve dokunulduğunda ağrı daha fazla artar. Apse ağızda kötü bir tat ve kötü bir koku oluşmasına sebep olur. Apsenin diğer belirtileri ise sıcak ve soğuk içeceklere hassasiyet, ateş yükselmesi, halsizlik hali, ağzı açmakta zorlanma, yutkunma sorunu, ve uykusuzluktur.

Diş Apsesi Tedavisi

Apsenin saydıklarımızım dışında da sebepleri olabilir. Bunların bazıları; diş temizliğine özen göstermemek, şekerli gıdaları fazla tüketmek, diş çürüklerinin tedavi edilmemesi, diş minesindeki kırık ve çatlaklar, zayıf bir bağışıklık sistemi, dişlerde gıcırdatma veya sıkma yüzünden oluşan hasar, zayıflayan diş dolguları ve diş bakımında veya tedavisinde aksaklıklardır. Bu durumda oluşan diş apselerinde kullanılan tedavi yöntemleri de genel olarak düzenli buz kompresi ve antibiyotik tedavisidir.

Kaynak: https://www.colgate.com/tr-tr/oral-health/mouth-sores-and-infections/tooth-abscess

Merhaba titizbilgi.com olarak sizlere en temiz ve gerçek bilgileri sunma amacı edinmiş bir bilgi blog olarak hizmet veriyoruz. Lütfen sitemize abone olarak katkıda bulunun.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir