Bunama Nedir? Tedavisi Neler?

Bunama nedir? Demans olarak da bilinen bu hastalığın tedavisi nasıl ilerliyor? Gelin bu konuda sizlere bilgiler sunalım.

Beyin gelişimi, bir insan için büyük bir öneme sahip. Beyni gelişen bir kişi daha iyi düşünür ve daha iyi sonuçlar verebilir. Bu konuda verimliliğin de büyük bir önemi bulunuyor. Yaş ilerledikçe beyin içerisinde de yaşlanma belirtileri meydana gelir. Örneğin hücreler ölmeye başlar. Bu da yaşlı bir insanın davranışlarını etkiler. Bazı durumlarda bu daha ciddi bir hal alabiliyor.

Bunama Nedir?

Demans veya bir diğer ismiyle bunama, özellikle yaşlı insanlarda ortaya çıkan bir beyin sorunu. Beyin, pek çok fonksiyonu yerine getiriyor. Bu fonksiyonlar arasında konuşma, yürüme ve kişilik fonksiyonları yer alıyor. Demans hastası olan bir kişi bu gibi pek çok fonksiyonu yerine getiremediği için çeşitli sorunlarla karşılaşabiliyor. Yani günlük hayatta yapabileceği basit işleri dahi yapmakta zorlanabiliyor.

Bunama Nedir

Bunamanın nasıl gerçekleştiğine dair kısa bir bilgi vermek istiyoruz. Bu hastalık hem çevresel hem genetik hem de geçmiş hastalıklar sebebiyle meydana gelebiliyor. Bu hastalığı yaşayan bir insanın beyin iletişiminde meydana gelen zayıflıklar kişinin beyin fonksiyonlarını gerçekleştirmesini zorlaştırır. Örneğin kişi bir insan yüzü gördüğünde bu yüz beyne iletilir fakat nöronlardaki iletişim sorunları nedeniyle beyin bu veriyi tam olarak işleyemez. Bu da kişinin o kişiyi hatırlayamamasını sağlar.

Bunama Belirtileri

Bunama nedir?” konusunu anlatırken bunamanın belirtilerinden de söz etmek lazım. Başlangıç seviyesinde bunama görüldüğünde unutkanlık, kişilik değişikliği, hesaplama zorluğu, eşya kaybetme ve soruları sık sık tekrarlama gibi durumlar görülür. Sonraki seviyelerde ise sırayla hafıza kaybının artması, gece ve gündüzü karıştırma, huzursuzluk, uykusuzluk, konuşmada zorluk, halüsinasyon, gezinme, hareket etmekte zorlanma ve yatağa bağlı hale gelme olarak açıklanabilir.

Bunama Nasıl Tedavi Edilir?

Bunama yaşayan bir kişinin tedavisi de bulunuyor. Bunama hastalığının tedavisi uygulanırken şunu bilmek gerekiyor ki demans, tamamen yok edilmez fakat hastalığın belirtileri ilaçlarla ve bazı besinlerle hafifletilebilir. Bu şekilde kişi, kendini eskisinden daha iyi hissedebilir.

Merhaba titizbilgi.com olarak sizlere en temiz ve gerçek bilgileri sunma amacı edinmiş bir bilgi blog olarak hizmet veriyoruz. Lütfen sitemize abone olarak katkıda bulunun.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir