Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Borderline kişilik bozukluğu tedavisi ile beraber birçok insanın merak ettiği bir konu haline geldi. Bu konuda borderlineden söz edelim.

Günlük hayatımızda pek çok psikolojik sorun bulunabilir. Bu sorunlar arasında anksiyete bozukluğu, bipolar bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk ve hiperaktivite gibi çeşitli sorunlar mevcut. Bu gibi pek çok sorunun yanı sıra bir de borderline isminde bir psikolojik rahatsızlık birçok kişiyi etkiliyor olmakta. Bu konuda bilinmesi gereken birçok şey var.

Borderline Kişilik Bozukluğu Hakkında Bilgi

Borderline kişilik bozukluğu, düşüncelerin hızlı bir şekilde değişmesi olarak açıklanabilir. Bipolar bozukluğa benzeyen bu durum arasındaki fark bipolar bozukluğun duygular üzerindeki değişimi olurken borderline kişilik bozukluğunun düşünceler üzerindeki değişimi olarak belirtilebilir. Bu durumdaki kişiler kendilerini sınırda hisseder. Bu rahatsızlığın en belirgin özelliklerinden birisi düşünceler arasındaki değişimin uçlarda olması.

Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Borderline Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Borderline kişilik bozukluğu tedavisi konusunda bilgi vermeden önce semptomlardan bahsetmek gerekiyor. Bu rahatsızlığın en belirgin belirtisi düşünceler arasındaki hızlı değişim. Bu değişimler bazen çok zıt olabiliyor. Örnek vermek gerekirse bu rahatsızlığa sahip bir insan birini çok seviyor ise bir anda o kişiye karşı nefret duymaya başlayabilir. Aynı durum ailesi, arkadaşları ve yakın çevresi için de geçerli olabiliyor.

Bu soruna sahip insanların yaşadığı diğer belirtiler kendini boşlukta hissetme, intihar etme düşüncesi, dikkatsiz davranma, öfke kontrolü problemi yaşama, ruh hali değişimleri, benlik duygusunun bozulması ve bazı durumlarda aşırıya kaçma olarak sıralanabilir.

Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Bu sorunun tespiti için hasta ile görüşme yapılır, hastanın geçmişi alınır ve hastaya bazı testler uygulanır. Ardından hastanın bu soruna sahip olup olmadığı anlaşılır. Hastalığın tedavisi için uygulanan yollardan birisi psikoterapi olmaktadır. Genellikle konuşma terapisi şeklinde ilerleyen bu duruma ek olarak bazı hastalar için ilaç tedavisine de başlanabiliyor. İlaç tedavisi ile beraber hastanın sorunlarının azaltılması ve tedavi sürecinde onun kendini daha iyi hissetmesinin sağlaması hedefleniyor. Bu sorunun geçmesi bazı hastalarda kısa bazı hastalarda daha uzun sürebilir.

Merhaba titizbilgi.com olarak sizlere en temiz ve gerçek bilgileri sunma amacı edinmiş bir bilgi blog olarak hizmet veriyoruz. Lütfen sitemize abone olarak katkıda bulunun.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir