Asgari Ücretle Geçinme Kılavuzu

Konu Başlıkları

Asgari ücretle geçinme konusunda günümüzde ülkemizde bazı kişiler rehber arıyor olabilir. Bu konuda asgari ücretle geçinmekten söz ediyor olacağız.

Asgari ücret, her ülkede farklı miktarlarda veriliyor. Bu konuda önemli olan detay o ülkenin ekonomik gücü olmakta. Bazı ülkeler gelişmiş olduğu ve güçlü ekonomisi sebebiyle vatandaşlarına daha fazla maaş dağıtabilirken bazı ülkeler daha düşük maaşlar verebiliyor. Ülkemizi incelediğimizde ülkemizde asgari ücretin 4.253 TL olduğu görülüyor. Alım gücüne oranla bu miktar karın doyurmak ve bazı masraflar için yeterli görünüyor. Şimdi konunun detaylarına geçebiliriz.

Asgari Ücretle Geçinme

Asgari ücret denince akla gelen şeylerden birisi 4 kişilik bir ailenin geçinmesi oluyor. 4 kişilik bir aile için asgari ücretle geçinmek zor olsa da ailede 2 kişinin çalışması ile bu sorun aşılabilir. Bekar bir kişi ise bu parayla rahatlıkla geçinebilir. Birazdan örnek bir maliyet içeriği paylaşacağız. Asgari ücretle geçinen bir kişinin yapması gerektiği şeylerden birisi elektrik faturasını düşürmek için elinden geleni yapması. Tarifeli sisteme geçen bir kişi geceleri ağırlıklı olarak elektrik kullanırsa daha az fatura öder. Örneğin çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve kurutma makinesi gibi makineler gece çalıştırılabilir. Gerekmedikçe elektrik harcanmamalı.

Asgari Ücretle Geçinme

Asgari ücretle geçinme konusunda yapılması gerekenlerden birisi alışveriş oluyor. Alışveriş yaparken tutumlu olmak, gereksiz şeyleri almamak ve stok yapmak gerekir. Özellikle alışverişin aylık bazda yapılması gelecek olan fiyat artışlarına karşı önlem olurken sık sık alışverişe çıkmamak enerji ve yakıt tasarrufu da sağlıyor.

Bu konuda yapılabilecek şeylerden birisi eğlenceyi kısmak, dışarıda yemek yerine evde yemek hazırlamak, gereksiz harcamaların önüne geçmek ve gelir gider tablosu oluşturmak. Gelir gider tablosu oluşturan bir çalışan, bu şekilde düzenli bir hayata geçebilir.

Örnek bir aylık hesaplama yapalım. Örneğin 4 kişilik bir aile kirada oturuyor olsun. Kirayı 1.500 lira olarak kabul edelim. 2.753 lira kaldı. Aylık gıda masrafı kişi başı 400 lira olsa 1.600 lira gıdaya gider. 1.153 TL kaldı. Tasarruflu bir şekilde yaşandığı takdirde 1.153 TL ile faturalar karşılanabilir. Kısacası 4 kişilik bir aile ucu ucuna asgari ücretle geçinebilirken bekar bir kişi rahatlıkla geçinebilir. Bundan dolayı tavsiyemiz 4 kişilik bir ailede en az 2 kişinin çalışması.

Merhaba titizbilgi.com olarak sizlere en temiz ve gerçek bilgileri sunma amacı edinmiş bir bilgi blog olarak hizmet veriyoruz. Lütfen sitemize abone olarak katkıda bulunun.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir